news imgTo że woda jest najzdrowszym i najbardziej naturalnym napojem na świecie wie każdy (człowiek i zwierzak). Jednak o tym, że woda gazowana jest równie zdrowa i może mieć więcej zalet niż ta niegazowana, trzeba się przekonać na faktach. Poznaj je tu i teraz.

 

Woda gazowana nie szkodzi zdrowiu

Powiedzmy to sobie jasno. Woda gazowana to po prostu woda nasycona dwutlenkiem węgla (CO2). Woda gazowana w przeciwieństwie do napojów gazowanych nie zawiera żadnych dodatkowych kalorii ani szkodliwych dla zdrowia dodatków. Mało tego – woda gazowana nie zawiera żadnych dodatkowych składników oprócz wody i… bąbelków. A te nie tylko nie szkodzą, ale mogą też mieć korzystny wpływ na nasz organizm.

Woda gazowana, ze względu na „musujący” charakter może powodować bardziej atrakcyjny odbiór jej smaku dla naszych kubków smakowych. W konsekwencji możemy mieć chęć pić jej więcej, a to jest niezwykle istotne dla naszych organizmów składających się w 2/3 z wody, którą po prostu musimy uzupełniać.

Woda gazowana jest przy okazji… zdrowsza od tej niegazowanej. Przynajmniej pod względem mikrobiologicznym, ponieważ śladowe ilości kwasu węglowego doskonale zwalczają zawarte w wodzie bakterie. Twierdzi się też, że gazowana forma wody po prostu bardziej orzeźwia. Ma to związek z podrażnianiem naszych kubków smakowych znajdujących się na języku.

Woda z CO2 pobudza też nasze żołądki do produkcji soku trawiennego, przez co przyspiesza trawienie, a same bąbelki mocniej wypłukują zalegające w ściankach jelit bakterie, toksyny i resztki pokarmu. Taka woda lepiej zmniejsza apetyt i może wspomóc naszą dietę sprzyjając szybszej utracie wagi. Jest też wskazana w schorzeniach dróg moczowych, dzięki właściwościom moczopędnym, a także podczas zaparć czy niestrawności.

Woda gazowana – nie dla wszystkich

Woda gazowana dla dorosłych, zdrowych osób nie jest w żaden sposób szkodliwa. Nie powinny jej jednak pić osoby z nadkwasotą czy skłonnościami do wzdęć. Nie jest też wskazana podczas chorób gardła, strun głosowych czy dla osób cierpiących na POChP. Lepiej też nie sięgać po nią w czasie ciąży czy karmienia piersią, a także po operacjach przewodu pokarmowego lub przy zespole jelita drażliwego.

 Pij wodę – będziesz zdrowy

Wodę należy pić, bo jest najzdrowszym płynem, jaki wynalazła matka natura. Woda gazowana – spożywana przez osoby zdrowe, jest równie zdrowa, a czasem zdrowsza niż ta bez bąbelków. Sami wybierzcie, którą wolicie i pijcie jej dużo, bo to zdrowe.