news imgJedna butelka SodaStream pozwala na to, by rocznie do środowiska trafiło ok. 800 jednorazowych butelek mniej. Przez 3 lata (po tym terminie utylizujemy nasze butelki dając im drugie życie dzięki recyclingowi) daje to już prawie 2,5 tysiąca plastikowych butelek, które nie trafią do lasów, mórz i oceanów. Co więcej – nasze butelki nie zawierają Bisfenolu. Nie wiesz czy to dobrze? Czytaj dalej.

 

Pijesz z butelki SodaStream? Ratujesz naszą planetę!

Jednorazowe butelki to zło, które wraca do ludzkości z każdą chwilą. To właśnie plastikowe odpady są największym zagrożeniem dla morskich ptaków i zwierząt, które biorą je za pokarm i w konsekwencji… znikają z naszej planety. Znikają dosłownie, bo dzięki plastikowym śmieciom wyginęło już bezpowrotnie wiele gatunków zwierząt.

Tymczasem w ciągu każdej minuty ludzkość wzbogaca środowisko naturalne o 1 000 000 jednorazowych butelek. Misją marki SodaStream jest nie tylko dostarczyć przyjemność i radość z produkcji domowych napojów gazowanych, ale też chronić środowisko naturalne przed ludzką nieodpowiedzialnością. 

To, że do środowiska trafia dziennie kilkadziesiąt miliardów butelek, z których skorzystaliśmy raz jeden w życiu, to niewyobrażalny dramat. Koszmarem jest też fakt, że każda z takich butelek rozkłada się kilkaset lat. Innymi słowy nasze fatalne „dziedzictwo” dotknie nie tylko nasze dzieci, ale też prawnuki naszych praprawnuków. O ile ludzkość przetrwa tak długo. Bo to, że szkodzimy przyrodzie to jeden problem. Przede wszystkim szkodzimy samym sobie.

Pijesz z butelki SodaStream? Dbasz o swoje zdrowie.

Czy słyszeliście o Bisfenolu i jego szkodliwości? Nie mówi się o nim zbyt wiele, bo lobby producentów napojów gazowanych to ogromny kapitał, który trafia także w formie reklam do mediów. Tymczasem bisfenol zawarty w wielu plastikowych butelkach jednorazowych to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego od 2011 roku, zgodnie z postanowieniem Komisji Europejskiej, zabroniono produkcji, importu i sprzedaży butelek zawierających Bisfenol A (BPA) do celów karmienia dzieci.

Amerykański profesor Frederick vom Saal z University of Missouri na podstawie prowadzonych badań stwierdził, że Bisfenol A – znany jako BPA – może być odpowiedzialny za powstawanie wad wrodzonych u płodów, a także za przedwczesne dojrzewanie dzieci i ich wysoką aktywność (słynne ADHD). W środowisku naukowym trwają spory na temat szkodliwości bisfenolu i choć świat nauki nie zajął jeszcze jednoznacznego stanowiska w kwestii toksyczności tego związku chemicznego, to podejrzewa się go (na podstawie badań na zwierzętach i ludziach) o zwiększenie ryzyka chorób serca, otyłości, cukrzycy typu 2, zaburzeń układu nerwowego i płodności u mężczyzn. Stosowanie bisfenolu A zostało już całkowicie zakazane w Japonii, Kanadzie, Korei Południowej i w części stanów USA. Może warto zastanowić się nad jedną kwestią: czy sięganie po napoje w jednorazowych butelkach ma jakikolwiek sens? Jeśli dbasz o swoje zdrowie i o przyszłość naszej planety, znasz już odpowiedź na to retoryczne pytanie.